Panelové Diskusie – Night of Chances — Engineering

PANELOVÉ DISKUSIE

4 témy, 4 rečníci

4 témy

4 rečníci

Kam smeruje automoto priemysel?

Posledných 100 rokov bol automobil symbolom osobnej slobody. Aktuálne je s ním však spojené aj znečistenie miest, nekonečné zápchy a blúdenie pri hľadaní parkovania. Nastupujú trendy, ktoré radikálne zmenia povahu osobnej dopravy. Autá budúcnosti budú pripojené, schopné nielen v reálnom čase monitorovať vlastné súčiastky a bezpečnosť v okolí, ale aj komunikovať s ďalšími vozidlami a s čoraz inteligentnejšou cestnou infraštruktúrou. Plne autonómne autá nebudú mať zrejme ani volant a plynový pedál. Ak je vodičovou jedinou úlohou zadať cieľ, čo sa stane so zážitkom zo šoférovania? A načo potom vôbec kupovať osobné auto? Poklesne predaj osobných áut? Aké segmenty trhu sa budú rozvíjať?

Diskusiu povedie:

Daniel Zverko

IQLOGY

Ďalší rečníci:

Eric Reuting,

Vorstand Personal bei Volkswagen Slovakia

Alexander Wortberg,

Jaguar Land Rover Operations Director Nitra

Jaroslav Holeček

Výkonný viceprezident ZAP SR

Ďalšia priemyselná revolúcia - Priemysel 4.0

V prvej hrala rolu para, v druhej elektrina, v tretej počítače a roboty. V tej štvrtej priemyselnej revolúcii máme k dispozícii stroje a zariadenia, ktoré neustále monitorujú seba i procesy, komunikujú s ľuďmi, logistickými systémami a majú schopnosť automaticky spracovávať veľké množstvá dát. Prepojenosť systémov, zariadení a ľudí zefektívňuje výrobné procesy, znižuje náklady a šetrí zdroje. Umelá inteligencia je schopná myslieť za ľudí a robiť komplexnejšie rozhodnutia. S novými technológiami sa menia tradičné výrobné modely, spoločnosti musia čeliť konkurenčným výzvam a prispôsobiť sa. My máme šancu byť pri tom. Čím je charakteristická štvrtá priemyselná revolúcia a čo nám prinesie? Aké typy pozícií budú dôležité v 4.0?

Diskusiu povedie:

Frederika Hazeová

Neulogy

Ďalší rečníci:

Dr. Dietmar Weigt,

Head of Shared Services, ZF Slovakia

Peter Švec

Director of External Relations PSA Groupe Slovakia

Smart city - Mesto s vlastnou hlavou

Mesto je ako veľký živý organizmus. Prijíma zdroje, rieši ich logistiku, vylučuje odpady. Je to komplexná spleť vzťahov, procesov, ľudí, vecí, budov, organizácií, ktorá však nefunguje vždy ideálne. Smart technológie predstavujú prielom v súčasnom plánovaní miest. Inovácie spolu s informačno-komunikačnými technológiami predstavujú riešenie mnohých problémov, ktorým veľké mestá bežne musia čeliť. Dokážu efektívnejšie využívať fyzickú infraštruktúru miest a pomocou AI zbierať a analyzovať dáta v reálnom čase. Ako nám princípy smart city môžu pomôcť zvyšovať životnú úroveň? Aké sú tieto princípy a čo všetko vlastne dokáže technológia Smart city riadiť?

Diskusiu povedie:

Kristína Jenčíková

Neulogy

Ďalší rečníci:

Jan Edlman,

Škoda Auto

Tomáš Peťovský

Uber

Konštrukčné materiály budúcnosti

Žijeme v zlatej ére materiálových technológií. Začíname rozumieť materiálom na molekulárnej úrovni. Vieme vytvárať nové zliatiny, supersilné zmesy, smart materiály, ktoré si pamätajú tvar, vedia sa sami opraviť, alebo sa spájať do komponentov. Nanotechnológie nám umožňujú budovať veci atóm po atóme a prispôsobovať ich našim potrebám. Výrobcovia si začínajú uvedomovať ich potenciál a výsledkom je nielen, že vieme veci robiť lepšie, ale že sme schopní vyrábať úplne nové veci. Aký dopad budú mať nové materiály na priemysel? Aké sú najsľubnejšie novinky medzi novými materiálmi?

Diskusiu povedie:

Fedor Gömöry

SAV

Ďalší rečníci:

David Niederer

Owner, Vice President Research & Development, Optotune

Jakub Hollósy

Head of production section (in Assembly Porsche) at Volkswagen Slovakia